QDMS Entegre Yönetim Sistemi

Yönetim sistemi standartlarının gerektirdiği faaliyetlerin otomasyonunu sağlayan entegre yönetim sistemi aracıdır. QDMS – Entegre Yönetim Sistemi; kuruluşların sahip olduğu yönetim sistemi standartlarının gerektirdiği faaliyetlerin otomasyonu amacıyla geliştirilmiştir. Her türlü yönetim sistemi standardının öngördüğü dokümantasyon altyapısını oluşturarak ilişkili tüm faaliyetlerin yürütülmesine ve takibine olanak sağlayan modüler bir uygulamadır.

Günümüzde farklı sektörlerde ürün ve hizmet sunan, çeşitli ölçeklerde şirketler / firmalar bulunmaktadır. Şirketler / firmalar, işlemlerini doğru ve verimli bir şekilde uygulayabilmek için bünyesinde pek çok farklı sistem bulundurur. Bunlardan bir tanesi de Kalite Yönetim Sistemleridir. Şirketlerin kalite departmanlarının takip ettiği kalite yönetim sistemlerine ait işlemlerin düzenli, özenli takibi ve dokümantasyonu da kritik bir öneme sahiptir.

Sistemlerin bir arada çalışması için “Entegre Yönetim Sistemi” adı verilen bir sistem kullanılmaktadır. Entegre Yönetim Sistemi; bir şirket, işletme ya da kurumun iş güvenliği, kalite ve bilgi güvenliği gibi çeşitli yönetim sistemlerinin birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Entegre yönetim sistemi her ne kadar oldukça faydalı olsa dahi, önemli olan doğru entegre yönetim sistemi seçilmesidir. Bu noktada sıklıkla tercih edilen “QDMS Entegre Yönetim Sistemi” karşımıza çıkar. Peki; QDMS nedir, kullanım amacı nedir, QDMS Modülleri nelerdir?

qdms_nedir

Qdms Nedir? QDMS Açılımı Ne Demek?

Qdms, “Quality Document Management System” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Quality Document Management System yani QDMS, Türkçe’ye “Kalite Doküman Entegre Yönetim Sistemi” olarak çevrilmektedir.

QDMS, yönetim sistemi standartlarının gerektirdiği faaliyetlerin otomasyonunu sağlayan entegre yönetim sistemi aracıdır. QDMS – Entegre Yönetim Sistemi; kuruluşların sahip olduğu yönetim sistemi standartlarının gerektirdiği faaliyetlerin otomasyonu amacıyla geliştirilmiştir. Her türlü yönetim sistemi standardının öngördüğü dokümantasyon altyapısını oluşturarak ilişkili tüm faaliyetlerin yürütülmesine ve takibine olanak sağlayan modüler bir uygulamadır.

Qdms kişiler ve faaliyetler arasında iletişim sağlar. Bu sayede işgücü ve zaman tasarrufu sağlar. Qdms, yönetim sistemi standartlarının ihtiyaç duyduğu faaliyetlerin otomasyonunun sağlanması için kullanılan bir entegre yönetim sistemi aracı olup %100 web tabanlı bir uygulamadır ve Microsoft .NET teknolojisi kullanılarak geliştirilmiştir.

QDMS Entegre Yönetim Sistemi

QDMS Entegre Yönetim Sistemi çoklu dil desteğine sahiptir. Sistem bünyesinde bulundurduğu birbirinden farklı özelliklere sahip olan modülleri ile dikkat çekmektedir. Kullanıcılar bu modülleri sistemli bir şekilde kullanarak, sistemden istediklerini tam olarak alabilir ve modüller için ortak bir altyapı kullanmış olur. QDMS Entegre Yönetim Sistemi, bir entegre yönetim sisteminden istenilen özelliklerin neredeyse tamamına sahiptir. QDMS Entegre Yönetim Sistemi’nin bir başka avantajı ise oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilmesi ve diğer uygulamalara kolay bir şekilde entegre edilebilmesidir. Böylece şirketler sistemi kullanmaya başladıktan sonra alışma sürecini hızlı bir şekilde atlatabilir ve ihtiyaç dahilinde diğer sistemlerle entegre edilebilir. Bunun yanında esnek raporlama ve etkili grafik hazırlama gibi özellikleri ile kullanıcı dostu bir sistemdir. Ayrıca günümüzde şirketlerin oldukça hassas olduğu bir konu olan veri güvenliği, QDMS Entegre Yönetim Sistemi tarafından etkin bir şekilde sağlanır.

QDMS Nerelerde Kullanılır?

QDMS, çeşitli kalite standartları uygulayan kurumlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Bu kalite standartları şu şekildedir;

 • TS EN ISO 50001 Enerji Yönetimi
 • TS EN ISO 9001 Kalite Yönetimi
 • TS ISO / IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi
 • TS EN 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetimi
 • TS EN ISO / IEC 17025 Laboratuvar Kalite Yönetim sistemi
 • TS EN ISO 14001 Çevre Yönetimi
 • TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetimi
 • ISO / TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 45001 İş sağlığı güvenliği
 • ISO 31000 Risk yönetimi
 • ISO 55001 Varlık Yönetimi

QDMS, bu ve benzer standartları uygulayan kurumların tamamında kullanılabilmektedir.

Neden QDMS?

QDMS’ i tercih etmeniz için sınırsız neden var. İşte bunlardan birkaçı;

 1. Mekandan bağımsız bir yönetim imkanı yaratır.
 2. Ciddi bir şekilde zaman tasarrufu sağlar.
 3. Kişilere olan bağlılığı ortadan kaldırır.
 4. İzlenebilirliği sağlar.
 5. Yönetim sistemi süreçlerini optimize ve organize eder.
 6. Veri güvenliği sağlar.
 7. Veri paylaşımını güvenle yönetir.
 8. Veri analizi ile ilgili işlemleri kolaylaştırır.
 9. Veri Kaybını önler.
 10. Kurumsal anlamda bir hafıza oluşturmanızı sağlar.
 11. Sistemler arası entegrasyon desteği sağlar.
 12. Güçlü destek yapısı ile şirketlere yardımcı olur.
 13. Modüler kurgusu ile öğrenmeyi kolaylaştırır, işleri hızlandırır.
 14. İş ortakları ağı geniştir.
 15. Sürekli öğrenme fırsatı yaratır.

QDMS Entegre Yönetim Sistemi’nin kullanılmasındaki amaçlara bunlar gibi pek çok neden daha sayılabilir. Kullanıcılar, QDMS Entegre Yönetim Sistemi’nin modüllerinden ve avantajlarını kullandıkça şirketlerindeki değişimi daha kolay fark edecektir.

İlgili içerik: QDMS FMEA Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi nedir, nasıl kullanılır?

QDMS Modülleri Nelerdir?

QDMS bünyesinde kullanıcıları için farklı özelliklere sahip pek çok modül bulundurmaktadır. QDMS bünyesinde bulunan modüller şu şekildedir;

 1. Doküman Yönetimi
 2. İç / Dış Müşteri Şikayetleri
 3. Dış Müşteri Şikayetleri
 4. Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler
 5. Denetim Faaliyeti
 6. Anket İşlemleri
 7. Aksiyon Yöentimi
 8. Yönetimin Gözde Geçirmesi
 9. Cihaz Yönetim Sistemi
 10. ISG Risk Değerlendirme
 11. Çevresel Boyutlar Risk Deeğerlendirme
 12. Bilgi Güvenliği Risk Değerlendirme
 13. Malzeme Güvenlik Bilgi Formları
 14. Kurumsal Risk Değerlendirme
 15. Süreç Risk Değerlendirme
 16. İç denetim Risk Değerlendirme
 17. FMEA Risk Değerlendirme
 18. Olay Bildirim
 19. Değişiklik Yönetimi
 20. Tedarikçi Değerlendirme
 21. Fırsat Risk Değerlendirme
 22. Eğitim Planlama
 23. Fonksiyonel Veri Toplama
 24. Öneri Sistemi
 25. Atık Yönetimi
 26. Yasal Mevzuat Takibi
 27. Acil Durumlar
 28. Kurul Toplantı
 29. İş İzni takibi
 30. Kişisel Koruyucu Donanım
 31. Kart Bildirim
 32. Saha Tespit Yönetimi

QDMS kullanıcıları, ihtiyaçlarına uygun olan bir modülü seçerek işlemlerini kolaylaştırabilir ve bir entegre yönetim sisteminden beklediği performansı alabilir.

GOZDE IT SOLUTIONS olarak iş dünyasına ve iş süreçlerine uygun çözümler sunuyor ve deneyimli ekibimizle uçtan uca yazılım çözümleri sunuyoruz. Çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu tür hizmetlerden faydalanabilmek veya daha ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen Gözde Bilgi İşlem ile irtibata geçiniz.
Tel: +90 224 271 15 79 Faks: +90 224 271 67 27 e-Posta: info@gozdeits.com