Martur Fompak

1985 yılında kalıp sünger üretimi amacı ile kurulmuş olan Martur, bugün otomotiv sektörü için koltuk üretiminde dünya çapında ve lider tedarikçilerden biridir. Bursa’da üç fabrikada, 1450’den fazla çalışanı ile Martur, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni yatırımlar yapmaktadır. Firma, binek araçlar ve hafif ticari araçlar için koltuk tasarım ve üretimi yapmaktadır. Ayrıca, otomotiv sektörü için entegre kumaş ve koltuk iskeletleri tasarım ve üretimi mevcuttur. Ulusal ve uluslararası tanınmış OEM’lere hizmet vermektedir. 1995 yılında Blok Sünger üretimi için kurulan Fompak, günümüzde otomotiv sektörü için sünger ve iç trim parçaları üreten ve bu konularda uzmanlaşmış bir kuruluştur. 800’den fazla çalışanı ile Bursa Sanayi Bölgesinde yer alan iki fabrikası ve Kütahya Sanayi Bölgesinde yer alan yeni modern fabrikaları ile dört lokasyonda faaliyet göstermektedir. Firma, dünyaca bilinen yerel ve uluslararası OEM’lere, binek ve hafif ticari araçlar için trim parçaları dizayn eder ve üretir.

Uygulanan Projeler

 • Doküman Yönetimi
 • Düzeltici İyileştirici
 • Faaliyetler
 • Aksiyon Yönetimi
 • Denetim Faaliyetleri
 • Anket Yönetimi
 • Eğitim Yönetimi
 • İSG Risk Yönetimi
 • Kurumsal Risk Yönetimi
 • BT Varlık Risk Yönetimi
 • Olay Bildirimi
 • İş İzni Takibi

Problem ve Çözüm:

Dokümanlar excel dosyalarda, manuel olarak ve tek kişiye bağlı, sistematik olmayan bir şekilde takip edilmekteydi. Doküman gözden geçirme/güncelleme, eski revizyon dokümanların kullanımdan kaldırıldığının garanti altına alınması, yayınlanan dokümanların tüm ilgili çalışanlar tarafından okunduğunun takibi…gibi kaos yaratan işleri, QDMS Entegre Yönetim Sistemi projemiz sayesinde bertaraf ettik. Aksiyonlar excel dosyalarda, manuel olarak ve sistematik olmayan bir şekilde takip edilmekteydi. Aksiyon Yönetimi ve Yönetim Gözden Geçirme projeleri implementasyonu ile istenilen anda açık/kapalı görevler, görevin hangi aşamada bulunduğu anında raporlanmaktadır. Uygunsuzluklar, DÖF ve denetim modülü implementasyonu sayesinde aşama aşama takip edilmekte, yapılan çalışmaların yeterliliği sorgulanmakta, ek çalışmalar talep edilmektedir.

Tüm çalışanlar tarafından ve tek kişiye bağımlı olmadan eğitim planları görülmekte, eğitimler yayınlanmakta, istenilen eğitimler talep edilmekte, eğitmen/eğitim değerlendirmeleri yapılmakta, katılım/başarı sertifikaları bastırılıp eğitilenlere dağıtılmaktadır. Yönetim Sistemlerinin gerekliliği olmasının yanında şirketler için en önemli konu Risk Yönetimi. Şirketin kurumsal, İSG ve Bilgi teknolojileri tabanlı riskleri, kurumsal hafızada, aksiyon ve DÖF modülleriyle entegre olarak takip edilmekte, güncellenmekte, arşivlenmektedir. Olay Bildirim ve İş İzni Takibi implementasyonu ile işçi sağlığı ve güvenliği riskler gerçekleşmeden kontrol altına alınmaktadır. İSG, Çevre Yönetim Sistemlerinin tüm gereklilikleri her yönüyle sistematik bir şekilde garanti altına alınmaktadır. Şirket sahip olduğu yönetim sistemlerinin tüm dokümantasyonunu, denetim faaliyetlerini, risklerini, düzeltici ve önleyici faaliyetlerini, aksiyonlarını tek çatı altında, belirli bir standartta, etkin, kontrollü, güncel ve sistematik olarak QDMS ile yönetmektedir. QDMS sisteminin ERP sistemleri ile entegre çalışabilmesi, hem verinin tek noktadan yönetilebilmesi hem de tekrarlanan işleri ortadan kaldırması sebebiyle büyük fayda sağlamaktadır.

BAŞA DÖN
Demo Talep Edin