Kalite Yönetim Sistemi Nedir? 

Kalite yönetim sistemi, firma içerisinde amaçlanan kalite anlayışının en yüksek şekilde gerçekleştiğinden emin olmak için tasarlanan bir sistemdir. Planlı olarak sürdürülen ve yazılı bir sistem üzerinden gerçekleştirilen kalite yönetimi, üretim ve planlama süreçlerini iyileştirir, müşteri memnuniyetini artırmak ve firma içi kalite planlamasını tamamlamak için kullanılır. Sistemde bulunan hataları gidermek ve işleyişi sağlıklı ve kusursuz bir şekilde tamamlamak amacıyla kurulur.

kalite_yonetim_sistemi_standartlari

Kalite Sistemleri Nelerdir? 

Kalite sistemleri, şirketlerin Ür-Ge departmanlarında süreklilik ve kalite kontrolünü gerçekleştirmek amacıyla kurulan sistemlerdir. ISO 9001 prensibine göre yönetilen bu süreç, ürünlerin üstün kalitede son tüketiciyle buluşmasını sağlar. ISO 9001 nedir sorusuna cevap olarak dünyada en çok kullanılan kalite yönetim sistemleri örnek olarak gösterilebilir. Yönetim standartlarına uygun olarak hazırlanan ISO 9001 kalite yönetim sistemi, firmanın hizmet yönetimini sağlayarak düzenli olarak performans iyileştirmeleri yapılabilmesine olanak sağlar. Üretimde süreklilik yakalamayı ve kalite standartlarını artırmaya yönelik olarak kullanılan bu sistem, şirket içi performans yönetimini gerçekleştirir. Geçmişten günümüze farklı sektörlerde tercih edilen kalite yönetim sistemleri şunlardır:

Kalite yönetim sistemi prensipleri nelerdir? 

Kalite yönetim sistemini firma içerisinde kullanabilmek için yönetim departmanlarının kalite yönetim sistemi belgeleri alması gerekir. Belirli bir seviyede kullanım kabiliyetine sahip olan ve sistemin işleyişini kavrayan firmalar, kalite yönetim sistemi dokümanları sahibi olabilir. Çeşitli prensipler çerçevesinde ilerleyen ISO kalite yönetim sistemi, projenin planlama aşamasından müşteriye ulaşması aşamasına kadar detaylı bir süreç içerir. Şirketin sahip olacağı ISO sisteminin kurulum aşaması, firmanın yönetim süreci ile entegre edilerek sistemden maksimum verimlilik almayı amaçlar. Sistemin en hızlı, en doğru ve en verimli şekilde kullanılması için üretim süreçlerinin sistem verilerine doğru bir şekilde aktarılması gerekir. Firma içerisinde sistem kurulumu gerçekleştikten sonra sistemin çalışması bir süre takip edilir, ardından gerekli iyileştirmeler ve güncellemeler raporlanır. ISO kalite yönetim sisteminin firmaya olan katkısı ölçülerek üretim süreçlerinde maksimum verimlilik sağlanır.

Günümüzde çeşitli firmalar tarafından en çok tercih edilen kalite yönetim sistemi ISO 9001:2015 olarak öne çıkar. Peki, ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi nedir? 2015 yılında yürürlüğe sürülen bu sistem, firma içerisindeki kalite ve yönetim aşamalarının takibini kolaylaştıran, iş ve ürün kalitesinin artırılmasında önemli bir rol oynar.

İyi Bir Kalite Yönetimi için Hangi Sistem Uygundur? 

QDMS Kalite Yönetim Sistemi, işletmelerin sahip olduğu tüm yönetim sistemi standartları için sağlaması gereken belge ve faaliyetlerin düzenli olarak yapılmasını sağlar. Bimser QDMS , toplam kalite yolculuğundaki en büyük yardımcınızdır. Yönetim sistemleri başlıkları altında sürekli yapılması gereken iş ve süreçleri modüler yapı ile kullanımınıza olanak sağlar.

kalite_yonetim_sistemi_nedir

KYS (kalite yönetim sistemi) Neden Gereklidir, Faydaları Nelerdir? 

ISO kalite yönetim sistemi, firmanıza uluslararası bir kalite yönetim standardı sağlar. Toplam kalite yönetimi ile firma içerisinde üretim ve planlamada eş zamanlı bir süreç yaratılır. Çalışan deneyimi iyileştirilerek projelerden en hızlı şekilde en iyi sonuç alınır. Yalnızca üretim değil; lojistik, pazarlama ve nakliyat süreçlerinde de sürdürülebilirlik sağlanır. Müşteri memnuniyetleri takip edilebilir ve geliştirilebilir. Firmanın üretim ve denetim süreçleri geliştirilerek güçlü bir marka imajı yaratılır. Gözde ITS, tecrübeli ve uzman kadrosu ile işletmelerin ihtiyaç duyduğu tüm entegre yönetim sistemleri yazılım çözümleri sunar. Gözde ITS çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi ve demo talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Edit Page On Grav