Veri Görselleştirme Nedir, Avantajları Nelerdir? 

Veri görselleştirme, bir sistem üzerinden alınan veri ve bilgilerin grafiksel gösterimine denir. Veri görselleştirme araçları sayesinde çeşitli sistemler üzerinden toplanan data analizleri çizelge, grafik ve harita gibi görsel ağırlıklı ögeler kullanılarak raporlanabilir. Çıkarılan bu veri haritası sayesinde sistemin gidişatı izlenebilir ve dönüşümler çok daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Data üzerinde bulunan aykırı değerler, kalıplaşmış ögeleri bulmak ve görsel bir biçimde ifade etmek veri görselleştirme ile çok daha ulaşılabilir bir sistemdir. Yazılan sistem içerisinde bilgi analizi gerçekleştirmek ve veriye dayalı kesin çözümler üretmek için kullanılan veri görselleştirme, sistem gereklilikleri ve kullanılan iş boyutuna göre optimize edilebilir.

data_visualization

Veri Görselleştirme Nedir? 

İngilizce karşılığı “Data Visualisation” olan veri görselleştirme, bir sistemin kaydettiği data analizinin görsel olarak çıkarılması sürecine denir. Bir sistem içerisinde toplanan verilerin karşılaştırmasını yapmak, data analizi gerçekleştirmek ve veri akışının takibinin sağlanması için kurulan veri görselleştirme uzantısı, alınacak sonuçların daha iyi yorumlanmasını, daha kolay karşılaştırılabilmesini ve ayrıntılı olarak ilişki kurulabilmesini sağlar. Toplanan verilerin görsel temsili şeklinde yorumlanan veri görselleştirme yöntemleri, yalnızca görünüşten çok bilimsel olarak kullanıcıya kolaylık sağlamasıdır.

veri_gorsellestirme

Veri Görselleştirmenin Avantajları Nelerdir? 

İşleyişi grafiklere dökmek hem kullanıcılar hem de dinleyiciler için daha keyifli ve anlaşılabilir bir raporlama süreci yaratır. Veri görselleştirme ve iş zekâsı bir araya gelerek oluşturulan bu grafiksel ögeler ile sonuca ulaşmak çok daha hızlı ve etkili olabilir. Veri analizi ve görselleştirme programlarının sisteminize sağladığı başlıca katkılar şunlardır:

Kullanıcı dostu tablolar ile kavrama kabiliyetinizi hızlandırın 

İnsan beyninin algı stratejisinden yola çıkarılarak hazırlanan veri analizi ve görselleştirme sistemi, kullanıcılara çeşitli görsel ögelerle desteklenen sayısal veri tabloları sunar. Bu sayede yalnızca sayılara odaklanmakla kalmaz, sıradan raporlamada gözünüzden kaçabilecek detayları grafik üzerinde kolayca analiz edebilirsiniz.

veri_gorsellestirme_nedir

Raporlama yeteneğinizi görsel ögelerle geliştirin 

Sonuç odaklı toplanan veriler raporlandığında planlama ve stratejilere açık bir şekilde sizlere sunulur. Performans takibini en başından beri yapabildiğiniz veri analizi ve görselleştirme, size daha etkili bir sunum stratejisi ve daha keskin bir karar aşaması sağlar. Bu sayede sistem üzerinde eksik veya mevcut verilere kolayca ulaşmanızın önü açılmış olur.

Doğru ve etkili kararlar alın 

Grafiklerin ve verilerin sunduğu net sonuçlar sayesinde ilerleyen süreç ile alakalı daha net öngörüler gerçekleştirebilir, farklı senaryo planları oluşturabilirsiniz. Performans kalitesi ve ölçümünü yaparak sistemin ihtiyacı olan açıkları tespit edebilirsiniz.

İşletim sistemini daima kontrol altında tutun 

Veri görselleştirme programları, sistemin belirli aralıklarla raporunu hazırlayarak işleyişi daha kolay takip etmenize imkân tanır. Bu sayede sistemin sürdürülebilirliği garanti altına alınarak üretim sürecinde bir aksama meydana gelmez.

veri-gorsellestiem-programi

İşletmeler Veri Görselleştirme araçları seçerken nelere dikkat etmeli? 

Veri görselleştirme araçları, veri analizi amacıyla bilgileri grafik, çizelge veya ısı haritası gibi görsel bir biçimde işleyen yazılım sistemleri olarak öne çıkar. Bu tür araçlar, büyük miktarda veriyi anlamayı ve detaylı analiz aşamalarını daha akıcı ve kolay bir hale getirerek veri üzerinde çalışmayı kolaylaştırır. Bir işletme, sistemi için en uygun veri görselleştirme tekniklerini üretim ve planlama süreçlerini göz önünde bulundurarak gerçekleştirir. Şirketinize en uygun veri görselleştirme araçlarını tespit etmek için mevcut sistemin sürdürülebilirliğine ve işleyişine dikkat etmek gerekir. Doğru araçlarla optimize edilen data görselleştirme süreci, kullanıcıların en verimli sonuca en kısa sürede ulaşmasını sağlar. Gözde IT, sisteminizin veri görselleştirme sürecini dinamik bir hale getirir, veri toplama kanalını hızlı ve güvenilir bir KPI deposuna dönüştürür.

Gözde ITS çözümlerinden Qlik Sense ile işletmenize ait tüm veri kaynaklarını bir araya getirir. Gözde ITS deneyimli kadrosu işletme içerisinde kullandığınız diğer programları entegre edebilir böylece sistemlerinizden gelen verileri kolayca analiz edebilir, verileri hızlıca görselleştirerek hızlı ve güvenilir raporlar üretebilirsiniz. Sürükle-bırak, görselleştir. Üstelik Qlik Sense ile şirketinize ait veri ve raporlarınıza güvenle tüm cihazlarınızdan kolayca ulaşabilirsiniz. Qlik Sense hakkında detaylı bilgi ve demo talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Edit Page On Grav