Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)

Günümüz işletmelerinin ayakta kalabilmesi için ihtiyaç duydukları ve bünyelerinde barındırmaları gereken birçok sistem vardır. Bir kurumun başarısı, değişen iç ve dış koşullara uyum sağlayarak doğru kararları kısa sürede verebilme niteliğini kazanmış olmasına bağlıdır. Tüm süreçleri verimli şekilde yönetebilmek adına şirketlerin, planlı bir sisteme ihtiyaç duyması kaçınılmazdır. İşletmelerin süreçlerini düzgün bir şekilde yönetebilmeleri için bir takım iş yazılımlarına ihtiyaç duyarlar. ERP bu yazılımlardan biridir ve orta ve büyük ölçekli firmalar için olmazsa olmazdır.

Kurumsal Kaynak Planlama Nedir?

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) bahsedilen özellikleri içeren tam zamanlı, kontrolü kolay ve verimli bir yapıdır. Peki, bahsedilen ve İngilizce açılımı Enterprise Resource Planning olan ERP yani Kurumsal Kaynak Planlama nedir? Kullanıcılara her bir yapı taşıyla alakalı fonksiyonel bilgileri, tek bir kaynaktan sağlayan bir sistemdir. Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri alış-veriş, imal, stok idaresi, hesaplaşma, finans, kalite denetimi, insan kaynakları, lojistik gibi ticaret yönetimlerini bir veri tabanında toplayan yazılımlardır.

Kurumsal Kaynak Planlama yazılımlarında LOGO NETSIS ERP, işletmeler için yaygın olarak tercih edilen ve kapsamlı LOGO ürün ailesine sahip bir kurumsal kaynak planlama yazılımıdır. NETSIS ERP yazılımları içerisinde yedi temel modül içermekle birlikte bunlara ek olarak opsiyonel modüllerde sağlamaktadır. NETSIS ERP Modüllerini; insan kaynakları yönetimi, maliyet yönetimi, kalite yönetimi, finans yönetimi, üretim yönetimi, satın alma ve satış yönetimleri ve stok yönetimi olarak sıralayabiliriz.

netsis-erp-programi

ERP yi Kimler Kullanır, Hangi İşletmeler için Uygundur?

Nitelikli ve etkili kullanılması için tasarlanan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerini, tek bir veri tabanından bilgi almak isteyen birçok mikro, orta ya da makro boyutta bulunan şirketler, hükümetler, vakıflar, kazanç amacı güden veya gütmeyen kuruluşlar kullanabilir. ERP sistemleri, önceden daha dar alanda kullanılmıştır. Ancak günümüzde bu sistemleri içeren Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları artık daha geniş bir kullanıcı ağına sahip olup ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kurumsal Kaynak Planlama Faydaları Nelerdir?

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) rekabet ortamı içerisinde bulunan birçok şirketin işlem ve işlevlerini sadece tek kaynaktan yönetip tam zamanında bilgi almaları ve vermeleri gibi fonksiyonlar iş yaşamlarında hayati bir önem taşır. Şirket ve kuruluşları adım adım öne çıkarmasında yardımcı olan bu sistem zararlı parçalara sahip olmayıp tam tersine oldukça da faydalı ve avantajlıdır. İşletmenin sistemine uygun Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı seçildiğinde bütünleşik bir sistem içerisinde farklı parçaların yönetimi de kolaylaşmaktadır. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)’nin faydaları nelerdir, işletmeler neden ERP kullanırlar? Gelin birlikte inceleyelim.

logo-netsis3-enterprise

Verimi Artırır. ERP yazılımlarının, kullanan şirketlere sağladığı faydalardan birisi “artan verimliliktir”. Daha önce de bahsedildiği gibi şirketlerin ve kurumların etkileşimli ve bitişik halde idare edilmesi gereken parçaları mevcuttur. Bütün bu parçalı oluşumların, bir kaynak üzerinden alınmasını ERP sistemi sağlar. Bunun yanı sıra, sadece tek bir bilgi olarak detaylı bir şekilde ve eş zamanlı olarak paylaşılmasında da büyük bir rol oynar. Bu sebeple oluşmuş veya oluşacak performansı etkileyen hataların en aza indirilmesi şirketlerin verimliliğini yükseltecektir.

kurumsal-kaynak-planlama

Kolay Veri Takibi Sağlar. İkinci olarak, bir diğer faydası da “aynı anda veri takibidir’. Toplanmış ve hâlihazırda toplanmakta olan bütün kaynakları tam ve gerçek zamanlı olarak takip edilebilmesini sağlar. ERP, anlık karar vermeyi gerektirecek bilgi akışlarında, kullanıcıların bilgi akışlarını bilgisayarlarında o anda görebilmelerine olanak verir. Tutarlı bir şekilde ilerleyen bu otomatik süreç kişi ve kişilerin senkronize halde birbirlerinden ve iş akışından haberdar olarak çalışması açısından önemlidir.

Dayanıklı Sistemler Sunar. ‘Dayanıklı Sistemler’, Kurumsal Kaynak Planlamasının faydalarından bir diğeridir. Fonksiyon ve işlem gerektirecek kurum içerisindeki her bir bilgi ve işlemin iş akışına uygun bir şekilde ilerlemesini sağlayan bu sistem oldukça sağlam bir altyapı ve dayanağa sahiptir. Problemsiz yol almaya yardımcı olan ERP’nin, kullanıcılara eksi yönde bir zarar getirmesi muhtemel değildir.

kurumsal-kaynak-planlama-faydalari-nelerdir

Detaylı Rapor ve Analiz Kolaylığı Yukarıda verilen faydalara ek olarak, Kurumsal Kaynak Planlama Sistemleri kuruluşlara detaylı rapor verme iletimi sunar. Bu raporlar detaylı olmasının yanı sıra basit bir anlatım içerir. Kurumların karar verme işlemlerine katkıda bulunan bu etkenler için analiz ve sentez yapmayı hızlandırır. Bunların yanı sıra, işletmeler içerisinde her bir işlev için ayrı bir bölüm görevlendirir. Bu sistemle birlikte her bir departmandan gelebilecek bilgilerin hızlı bir şekilde tek çatı altında toplanıp sunulmasında da faydalıdır. Başka bir faydası ise düşük maliyetli olmasıdır. Mevcut olan her bir altyapı sayesinde uzaktan yapılacak olan veri toplamı ve aktarımı hesaplı yoldan sağlanabilir. İşletmeler neden ERP kullanır ve getirileri nelerdir, özetle buradan okuyabilirsiniz.

kurumsal-kaynak-planlama

Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri kullanıcılara, bilgisayar kaynaklı yazılım olarak sunulmaktadır. Bu yazılımın içerisinde sunulmakta olan kalite, finans, muhasebe, insan kaynakları gibi ayrı parçalardan oluşan departmanlar bir bütün olarak kişi veya kuruluşlara sunulmaktadır. Peki, Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Başlangıçta şirketler hangi planlamaları bünyesinde içermek istediğine karar vermeli, eksikliklerinin farkına varmalıdır. Daha çok çözüm odaklı bir yaklaşıma sahip olan ERP, alım-satım işlemleri, iyileştirme, muhasebe, kalite gibi temel iş güçlerini odaktaki şirkete göre şekillendirebilir ve düzenleyebilir. Bulunacak çözümlerin geçmiş, şu an ve gelecekte de kuruluşların gereksinimlerini karşılayacak şekilde seçilmiş olmasında yarar vardır. Ortaya çıkabilecek negatif durum ve problemlerin kaldırılmasında büyük önem taşır. Barındırılan bu çözüm ve çözümlerin uzun vadeli olup olmadığı da önemlidir. Çözümün esnek, her duruma uydurulabilir olması, planlı ve programlı aynı zamanda teknolojik olması şirketin gelişebilir ve büyüyebilir olmasında başroldedir. Netsis ERP referanslarımız için tıklayın.

logo-netsis3

Logo Netsis 3 Enterprise

Gelişmiş iş fonksiyonlarına sahip Logo Netsis 3 Enterprise kurumsal ERP çözümleri sunar. Özellikle büyük ölçekli işletmelerin, fabrikaların, karmaşık üretim ve detaylı planlama süreçleri yürüten tüm işletmelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilir.

Logo Netsis 3 Enterprise İçeriğinde Ne var? Logo Netsis 3 Enterprise (1 Kullanıcılı) Tedarik Zinciri Yönetimi Malzeme Yönetimi Satış Yönetimi Finans Yönetimi Stok Yönetimi Muhasebe Yönetimi Kalite Kontrol Holding / İşletme / Şube Desteği Dinamik Kodlama Yabancı Dil Paketi* GÖZDE ITS ERP Çözümleri

GÖZDE IT SOLUTIONS olarak bünyemizde NETSİS ERP çözümlerini barındırmaktayız. Gözde ITS yetkili olduğu tüm ürün ve hizmetlerde kendi deneyimli personeli ile hizmet vermektedir. Satış öncesi işletmenize ait ihtiyaclar analiz edilip en uygun çözüm önerisi sunulmakta, ihtiyaca ve talebe göre firmanıza özel datalar ile NETSIS ERP Demo çalışması yapılabilmektedir. Demo talepleriniz ve daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Netsis ERP Fiyatları ve proje maliyeti ne kadardır?

Her işletmenin ihtiyacına uygun kurumsal kaynak planlama LOGO NETSIS ERP fiyatlarını ve NETSIS ERP proje maliyetini öğrenmek amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu tür hizmetlerden faydalanabilmek veya daha ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen Gözde Bilgi İşlem ile irtibata geçiniz.
Tel: +90 224 271 15 79 Faks: +90 224 271 67 27 e-Posta: info@gozdeits.com

Previous Post