Günümüzde pek çok farklı sektöre ürün ya da hizmet sunan, çeşitli büyüklüklerde firmalar bulunmaktadır. Bu şirketler bünyesindeki çevre yönetimi, kalite yönetimi, bilgi güvenliği yönetimi gibi birçok işlemi planlı, hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için pek çok farklı yönetim sistemine ihtiyaç duyar. Özellikle büyük ölçekli firmalarda kullanılan sistemler arttıkça organize olmak ve işi olması gerektiği gibi zamanında ve düzgün yapmak giderek zorlaşır. Tam da bu noktada birbirleri ile konuşan entegre yönetim sistemleri kullanmanın önemi ortaya çıkar.

Entegre Yönetim Sistemi Nedir

Şirketiniz ve yönetmeniz gereken süreçler ne kadar karmaşık olursa olsun entegre bir yönetim sistemi ile süreçleri basitleştirip zamandan kazanabilirsiniz. Nasıl mı? Bu sorunun cevabına geçmeden önce Entegre Yönetim Sistemi Nedir ve Avantajları Nelerdir gelin kısaca bir göz atalım.

Entegre Yönetim Sistemi Nedir? 

Entegre Yönetim Sistemi ya da kısaca EYS, İngilizce olarak “Integrated Management Systems” şeklindedir ve İngilizce kısaltması ise “IMS” şeklindedir. Entegre Yönetim Sistemi; bir şirket, işletme ya da kurumun iş güvenliği, kalite, bilgi güvenliği gibi çeşitli yönetim sistemlerinin birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Bu bağlamda entegre yönetim sistemini oluşturan sistemlere şu örnekleri verebiliriz;

· ISO 9001 – Kalite Yönetim Sistemi · ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri · OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri · ISO 27001 – Bilgi Güvenliği · ISO 31000 – Risk Yönetimi

Bunlar sadece birer örnektir. Şirketlerin ihtiyaçlarına göre bu yönetim sistemleri değişiklik gösterebilir.

Entegre Yönetim Sistemi Avantajları

Entegre Yönetim Sistemi Avantajları Nelerdir? 

Entegre yönetim sistemi sayesinde şirket bünyesindeki yönetim sistemleri birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışır. Bu koordineli çalışma, pek çok avantajı beraberinde getirir. İlk bakışta farklı alanlar üzerinde yoğunlaşan pek çok yönetim sisteminin bulunması büyük bir avantaj olarak görülebilir. Ancak bu sistemlerin birbirleri ile koordineli ve uyum içerisinde çalışması kurumlara birçok avantaj sağlar.

EYS Nedir

 1. Birbirleri ile entegre çalışan sistemler sayesinde;
 2. Verimlilik artar.
 3. Sistemler tek bir noktadan kontrol edilebildiği için zamandan tasarruf sağlanır.
 4. Tek bir seferde birden fazla sistem denetlendiği için denetleme maliyetleri azalır.
 5. Kişilere ait bağımlılığı ortadan kaldırır.
 6. Denetim süreleri kısalır.
 7. Varsa hata ve aksamalar kolayca bulunur.
 8. Kurum içi iyileştirme gerekliliklerini kısa sürede saptanmasını sağlar.
 9. Benzer / ortak prosedürlerin ayrı ayrı belgelenmesi gerekmez. 10.Tekrar eden görevler ekstra iş gücü harcanmadan yapılır. 11.Sürekli iyileştirmeye izin verir.
 10. Bürokrasiyi azaltır.
 11. Gereksiz kaynak kullanımı ortadan kalkar. Kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlar.
 12. Sistemler arası çakışma riski ciddi şekilde azaltılır.
 13. Şirket çalışanlarının moral ve motivasyonu artar.
 14. Şirket içi ve şirket dışı iletişimi geliştirir.
 15. Şirketin mevcut durumu daha doğru bir şekilde yorumlanabilir.
 16. Şirket geleceği adına yapılan planlamalar daha sağlıklı olur.
 17. Şirket adına alınacak bir kararın sistemleri nasıl etkileyeceği anlaşılabilir.
 18. Kağıt israfını önler.

Entegre Yönetim Sistemleri Avantajları

Entegre yönetim sistemi bunlar gibi pek çok avantaj sağlar. Ancak bu avantajlardan tam anlamıyla faydalanmak için Entegre Yönetim Sistemi’nin alanında uzman ve tecrübe sahibi bir ekip tarafından kurulup personele gerekli eğitimlerin verilmesi gerekir.

IMS Nedir

GOZDE IT SOLUTIONS olarak yılların getirdiği tecrübe, dinamik ve konusunda yetkin personelimiz ile kurumlara entegre yazılım çözümleri sunuyoruz. İş ve süreçlerinizi analiz ederek ihtiyacınız olan sisteme ulaşmanızı sağlıyoruz. Satış öncesi ve satış sonrası desteğimiz ile kurumunuzun sistemlere kolayca adapte olmasını sağlıyor ve güçlü kadromuz ile ülkemizin dijital dönüşümüne katkı sağlamayı görevimiz olarak görüyoruz. Çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Edit Page On Grav

Yorum ekle

Sonraki Önceki