Low code nedir?

Düşük kodlu bir geliştirme platformu olan Low Code, çok az kod kullanımıyla veya hiç kod kullanmadan uygulamayı geliştirmeye yönelik kullanılan bir terimdir. Herhangi bir kod yazmayı gerektirmeyen platformlar, No Code Platform (Kodsuz Platform) olarak bilinmektedir. Belirtilen platformlar, derin kod bilgisine ihtiyaç duyulmadan, iş uygulamalarınızı hızlıca oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.

low-kod-nedir

Geleneksel bir yazılım geliştirme aracıyla, geliştirmenin tüm ağırlığı Bilgi Teknolojileri departmanına ait olmaktadır, bu nedenle potansiyel çıktı bu departmanın operasyonel kapasitesiyle sınırlandırılmaktadır. Ancak günümüzde şirketlerin tüm odağı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir ve bu süreç hızlı, çevik ve mevcut fırsatlar karşısında anında hareket ile işlemektedir.

Low Code platformlar; klasik programlama yöntemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak ta, iş kullanıcılarının programlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan kolayca uygulamaları oluşturmalarına olanak sağlayacak yönde geliştirilmiştir. Low Code platformlar, uygulamaları oluşturma sürecinde sürükle ve bırak arayüzlerine ek olarak, iş mantığının basit düzeye indirgenmesi için görsel öğelere sahiptir. Hızlı, akıllı, basit ve ölçeklenebilir olan bu yazılım geliştirme metodolojisi, onu uygulamaya başlayan departmanlara ve şirketlere çok önemli faydalar sağlamaktadır. Low Code modalitesinin temel faydalarından biri, Bilgi Teknolojileri ekibi ve uygulamaları kullanan kişilerin arasında daha fazla işbirliğine izin vermesidir. Geliştirme kolaylığı aynı zamanda müşteriye odaklanarak ihtiyaçlara çeviklikle yanıt vermeye yardımcı olmaktadır.

Low Code ile iş kullanıcısı kendi uygulamalarını kendi tasarlayabilir ve başlatabilir. Böylelikle sürecin sahibi olarak, süreci geliştirebilir, ekibin multidisiplinerliğine katkıda bulunabilir ve organizasyonun esnekliğini artırabilir. Geleneksel yöntem ile uygulama geliştirilirken, uygulamanın kendisi ile doğrudan orijinal konu ile ilgili olmayan noktaların işgücünün ortalama %10’unun gereksiz harcandığı bilinmektedir. Low code; altyapı, sistem ve implementasyon konularına zaman harcamadan, doğrudan geliştirmeye odak olabileceğimiz bir ortam sunarak bunu ortadan kaldırmaktadır.

neden_low_code

Neden Low code?

İş hayatında zaman kaybını azaltmak, performansı arttırmak, veri yönetimini sağlamak, kurumsal iş hafızasını oluşturmak ve çalışanın konforunu sağlamak önemlidir. Tüm saydığımız operasyonel iş akışlarını da tek bir platforma toplamak, işin kendisine odaklanmak için önemlidir. Bunlar iş akışlarının uç kullanıcılarını ilgilendirmektedir. Bunun iş geliştiriciler boyutu bulunmaktadır. İş geliştiriciler; iş formu, iş akışı ve rapor tasarlayan kişilerdir.

“Low Code” ve “Kural Motorları” Synergy CSP de bulunmaktadır. Bu platformlar iş geliştiricilere kolaylık sağlamaktadır. İş geliştiriciler bu platformlar ile form ya da akış tasarımları kısmında kod blokları yazmak yerine kural motoru arayüzü ile kodsuz işlem yapabilir.

  • Aynı zamanda kod kullanmadan kuralların form açma, kaydetme, onaylama sırasında mı işletileceği,
  • Onay yetki kontrolleri,
  • Form üzerindeki bir alanın zorunluluğu/belli koşullara göre zorunluluğu, belli kurallara göre validasyon işlemleri, görünür/görünmez veya edit edilebilir/edilemez olması gibi işlemleri yapılmaktadır.

Low Code Platform ‘un avantajları nelerdir?

Müşterilerinizin hizmet kalitesini Low Code teknolojisi ile sürekli arttırın. Dijital çağın dinamiklerine ve hızına Low Code teknolojisi ile yetişmeniz mümkün.

Yeni bir uygulama geliştirmek uzmanlık alanı gerektiren bir iştir. Çok iyi derece yazılım geliştirme becerisine sahip olunması gereken bu süreç, vakit alır. Fakat gelişen Low Code platformu ile sıfırdan yazılım geliştirmenize gerek kalmaz. İşletmeler hem zamandan hem paradan tasarruf eder.

Süreç temelli uygulamaları kısa sürede canlıya alan, kodlama ihtiyacını azaltan Low Code teknolojisi ile modern dünyanın hızına yetişmek artık daha kolay. Ayrıca, uygulama geliştirme kısmında değişiklik yapmak ve süreçleri uyarlamak için aylarca beklemek Low Code platformları ile sona erdi. Low Code teknolojisinde yer alan grafik arayüz tasarım araçlarını kullanarak iş formlarını, iş raporlarını ve gösterge panolarını rahatlıkla tasarlayın. Üstelik bunları kod yazmadan yapın. Hazır entegrasyon modülleri ve sihirbazlarını içinde barındıran Low Code ile yaptığınız işlemin sonuçlarını hemen görebilir, değerlendirmede bulunabilir ve kolayca iyileştirme yapabilirsiniz.

Gözde IT Solutions çözümlerinden Synergy CSP minimum kod yazma ihtiyacı gerektirir ve varsa işletmenizde kullandığınız diğer uygulamalarla hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilir. Synergy CSP hakkında daha fazla bilgi almak ve demo taleplerinizi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Previous Post Next Post